Od lipca 2018 r. Ośrodek Pomocy Społecznej w Radlinie jest realizatorem projektu pt. Rewitalizacja górniczego osiedla Emma w Radlinie – działania integracyjne, aktywizacja społeczna, kulturalna i zawodowa. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 i realizowany będzie do końca sierpnia 2020 roku.
Projekt realizowany jest na obszarze rewitalizacji, który został wyznaczony w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Radlin 2017-2022.
Celem głównym projektu jest wzmocnienie aktywności społecznej i zawodowej osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym i zawodowym, umożliwiającej im prawidłowe funkcjonowanie w środowisku oraz ułatwiającej im dostęp do rynku pracy bez względu na różnice płci.
W ramach projektu realizowane będą cztery Programy Aktywności Lokalnej (PAL) przyczyniając się dalszego rozwijania metody organizowania społeczności lokalnej stosowanej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Radlinie. Po raz pierwszy Ośrodek realizując PAL nie skupi się jedynie na terytorium, z którego pochodzą jego uczestnicy ale również na poszczególnych kategoriach, ze względu na które można podzielić mieszkańców miasta. Grupami docelowymi, do których adresowane są działania projektowe będą zatem nie tylko mieszkańcy umownej dzielnicy Radlina Marcel ale również seniorzy powyżej 60 roku życia, osoby niepełnosprawne i młodzież w wieku od 14 do 18 lat. Ze względu na charakterystykę pracy Ośrodka projekt będzie skupiał szczególną uwagę na osobach zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w tym korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej.
Do udziału w projekcie planuje się zrekrutować 36 osób, dla których oferowana forma wsparcia będzie wynikać bezpośrednio z indywidualnej ścieżki reintegracji społecznej
i zawodowej uwzględniająca indywidualne potrzeby uczestników projektu zgodne z ich wykształceniem, doświadczeniem zawodowym i zainteresowaniami. Jednakże część działań została już zaplanowana na etapie składania wniosku o dofinansowanie. Będą to różnego rodzaju warsztaty rozwijające zainteresowania, kursy i szkolenia zawodowe o charakterze edukacyjnym, spotkania z ekspertami rozwijające wiedzę, imprezy integracyjne, wycieczki, wizyty studyjne, udział w życiu kulturalnym miasta i regionu, funkcjonowanie świetlicy dla osób niepełnosprawnych, spotkania kółka szachowego, organizacja wolontariatu, kursy komputerowe itp.
Całkowita wartość projektu wynosi 413 740 zł z czego 20 687 zł stanowi wkład własny Miasta Radlin.
Osoby starsze, niepełnosprawne i młodzież z Radlina a także wszystkich mieszkańców „Marcela” zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Radlinie pod nr telefonu 609 493 133 lub 32-4567231. Zapraszamy tez do naszej siedziby przy ul. Solskiego 15.