„Lepsze Jutro” zapewnił klientom Ośrodka Pomocy Społecznej w Radlinie partnerski projekt realizowany od 1 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2017 r. pod takim właśnie tytułem.
Projekt realizowany był przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim w partnerstwie z Ośrodkami Pomocy Społecznej z Radlina, Lubomi, Mszany, Pszowa, Rydułtów i Wodzisławia Śl. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: IX. Włączenie społeczne działania: 9.1. Aktywna integracja poddziałania: 9.1.6. Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Celem projektu była aktywna integracja i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu wśród osób mieszkających na terenie powiatu wodzisławskiego poprzez wzrost kompetencji społecznych i zawodowych.
Ze względu na charakter wytycznych projekt miał głównie wymiar społeczno-edukacyjny. Zawierał także elementy aktywizacji zawodowej i bezpośrednio wpływał na polepszenie sytuacji społeczno-zawodowej jego uczestników.
W Radlinie , w ramach projektu kontynuowana była realizacja Programu Aktywności Lokalnej na Marcelu (PAL) a także funkcjonowanie Klubu Wolontariatu. Z grupą PAL-owiczów stale współpracował animator lokalny koordynując różnorodne działania środowiskowe takie jak: festyny integracyjno-kulturalno-edukacyjne na Marcelu, spotkania edukacyjne, działania aktywizujące z zakresu dbania o wizerunek miejsca zamieszkania, wizyty studyjne czy inne przedsięwzięcia wynikające z potrzeb samych mieszkańców dzielnicy. Natomiast wolontariatem dowodził Lider Klubu Wolontariatu organizując całoroczną pomoc w nauce dla młodzieży czy też kontynuując wieloletnią już tradycję organizowania radlińskich obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
Aktywna integracja w Radlinie w znacznej mierze polegała na uczestnictwie w warsztatach i szkoleniach społeczno-edukacyjnych rozwijających wiedzę, zainteresowania i różnorodne umiejętności. Były to m.in. warsztaty umiejętności wychowawczych, trening umiejętności skutecznego rozwiązywania konfliktów, konstruktywnego wyrażania emocji oraz radzenia sobie ze stresem, kurs I pomocy przedmedycznej, warsztaty garncarskie, szkolenia rozwijające wiedzę i umiejętności z zakresu florystyki, obsługi kas fiskalnych i fakturowania, opieki nad osobami starszymi, rozwijające zainteresowania kulinarne, warsztaty wizażu i stylizacji wizerunku czy szkolenie z zakresu podstawowej obsługi komputera.
Charakter integracyjny projektu wspomagały szkolenia wyjazdowe oraz wizyty studyjne, które pozwalały na nabycie wiedzy i nowych umiejętności w oderwaniu od codziennej rzeczywistości miejsca zamieszkania. Szkolenia wyjazdowe, wizyty studyjne, a także wyjścia do kina, wrotkarni, parku linowego, parku leśnych niespodzianek, wspólne spacery były idealną okazją do spędzenia wspólnego czasu uczestników z własnymi dziećmi przy wykorzystaniu bardzo atrakcyjnych ofert.
W projekcie „Lepsze Jutro” wzięło udział łącznie 35 osób będących klientami Ośrodka Pomocy Społecznej w Radlinie, w tym 6 osób niepełnosprawnych. Do tej pory 7 osób znalazło zatrudnienie. Reszta uczestników jest monitorowana w tym aspekcie z uwagi na wymogi formalne wynikające z projektowych wytycznych (do osiągnięcia wskaźnika potrzebny jest 3 miesięczny staż pracy). 5 osób zostało skierowanych do wykonywania prac społecznie – użytecznych. 2 osoby aktywnie (wg. wytycznych Programu) poszukują pracy. Ze względu na wsparcie finansowe w ramach projektu uległa również poprawie sytuacja materialna rodzin objętych wsparciem.